SALON OPTYCZNY

BIELSKO-BIAŁA

Odrestaurowany dziś budynek Przędzalni powstał w 1875r., jako fabryka sukna Karla Graubnera. Był to jeden z wielu zespołów fabrycznych miast Bielska i Białej, które tworzyły trzecie co do wielkości ośrodki włókiennicze w XIX i 1 poł. XXw. W Europie (po Brnie i Igławie).

Powierzchnia użytkowa lokalu – 90m. Lokal składa się z dwóch poziomów.  Pierwszy zlokalizowany w parterze budynku do którego mamy bezpośredni dostęp od głównego ciągu pieszego. Na tym poziomie został umieszczony gabinet okulistyczny, pracownia, pomieszczenie socjalne oraz główna lada sprzedaży. Po stalowo betonowych schodach przechodzimy na poziom drugi z którego możemy też wejść do budynku Przędzalni. Tu zlokalizowane są ekspozytory z oprawkami i miejsce do ich bezpośredniej prezentacji.

Miejsce skrojone na miarę, zapewniające wyszukany wybór okularów kultowych (niszowych) marek, dla ludzi świadomych , chcących zaznaczyć swój wyjątkowość charakter, styl i indywidualność.

Wnętrze zostało zaprojektowane z dbałością o najmniejszy szczegół, minimalistycznie, z subtelną elegancją nawiązującą do zabytkowego charakteru starej przędzalni. 

Podłogi wykonano z polerowanego betonu, na ścianach pozostawiono starą cegłę która po oczyszczeniu została pokryta białą farbą, dodatkowo do ścian zostały zamontowane elementy drewniano – kamienne tworzące raster co w efekcie nadaje ścianą głębi. Ekspozytory zostały wykonane z czarnej stali lakierowanej proszkowo. Do stalowej konstrukcji zamontowano półki z lakierowanych płyt meblowych.

Tak jak w pracy Optyka liczy się autentyczność, przejrzystości procesu tworzenia okularów oraz maksymalne dostosowanie się do potrzeb i oczekiwań klienta, tak w procesie projektowym i wykonawczym pracownia starała się osiągnąć jak najwyższy efekt.

Inspiracją do projektu były stare rzemieślnicze manufaktury, gdzie w okularach liczyła się precyzja, najdrobniejszy detal i jakość zastosowanych materiałów, gdzie widać subtelne przenikanie się szkła połączonego ze stalą i elementami drewnianymi. Ten urok chcieliśmy przenieść do salonu optycznego który od samego początku w założeniu miał być po prostu inny, miał odkrywać przed odbiorcą kolejne zaskakujące wymiary i przestrzenie, budzić uśmiech na twarzy, a czasami zadziwienie zastosowanymi rozwiązaniami.

Wzór który został zastosowany na ścianach jest nawiązaniem do starych parkietów które były stosowane w pracowniach rzemieślników. Wzór został wyeksponowany na białej cegle co stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością. Ograniczona paleta zastosowanych barw daje poczucie komfortu i odczucie przebywania w miejscu wyjątkowym o wysokim standardzie.

  • zespół: Joanna Brandys, Mateusz Główka, Łukasz Brandys
  • klient: Rosiewicz Optyka